Історія морозива. Нові часи. Франція, Німеччина, Америка та Київська РусьПереглядів: 734

1 Зірочка2 Зірочки3 Зірочки4 Зірочки5 Зірочок
Loading...Loading...

Попередні статті розповіли про появу морозива в давні часи та середньовіччя.

Франція — батьківщина пломбіру

Саме Франції призначено було стати батьківщиною знаменитого вершкового пломбіру, який винайшли в місті Плобьер-Ле-Бем. А в Австрії у той час кондитери вигадали шоколадне морозиво, рецепт якого потрапив у віденські куховарські книги. Австрійці ж першими почали робити складні торти з морозивом та вершками з додаванням вишневого лікеру, малини і полуниці. Правда, деякі джерела вказують, що все це мало місце у Франції ще в XVII сторіччі — в роки правління Ганни Австрійської.

У числі шанувальників морозива був і сам Наполеон Бонапарт. На схилі віку колишнього повелителя Європи його послідовники прислали на острів Святої Олени пристрій для отримання морозива.

Слідом за Францією нові сорти морозива з’являються в Італії, Австрії. Заморські ласощі, названі «крижаною пристрастю» і «сніжним молоком», відразу завоювали серця венеціанських дожів і знаті і перетворилися на одну з найвишуканіших придворних страв. Правителі Венеції строго стежили за дотриманням східної рецептури, не дозволяючи кухарям ні на йоту відступати від неї. З часом мода на морозиво розповсюдилася по всій Італії. Флорентійський кухар Джакомо Джільєрі, що довгий час служив у багдадського каліфа, подарував рідному місту рецепт ніжного різноколірного шербету (sorbetto) — злегка замороженого фруктового соку з добавками. Пізніше у Флоренції почали готувати густу масу з суміші соків, додаючи їй різні форми. Десерт розкладали в олов’яні або жерстяні коробки і заморожували, обклавши товченим льодом і сіллю.

При Наполеонові III в Парижі вперше виробляється морозиво в стаканчиках і пломбір. В Італії — асорті з морозива, в Австрії — кава глясе і шоколадне морозиво. В цей же час почали з’являтися заморожені збиті вершки, перемішані з дрібно нарізаним мигдалем і мараскіном, листкове морозиво з полуницею і тертим шоколадом куполоподібної форми.

Морозиво в Німеччині та Америці

У серпні 1799 року в Гамбурзі з’явилося спеціалізоване кафе «Альстер-павільон», в якому, крім численних прохолодних напоїв, пропонувалося декілька видів морозива. Це кафе існує до сих пір на радість ласунам і вважається найстарішим кафе-морозивом в Німеччині.

До Америки рецепти приготування морозива привезли англійські переселенці на початку XVIII в. Проте їх не відразу оцінили: перші згадки про це відносяться до 1777 р. Значною популярністю тоді користувалися фруктові сорти, їх особливо шанував і навіть особисто виготовляв на своєму ранчо президент США Джордж Вашингтон.

Морозиво Київської Русі

З давніх часів морозиво відоме і на наших землях. Ще з Київської Русі у нас подавали дрібно настругане замерзле молоко. У багатьох селах на Масляну замішували сир із сметаною, родзинками і цукром. Потім з суміші ліпили казкові фігурки тварин та птахів. Вироби виставлялися на крилечко, на мороз. От так і виходило домашнє морозиво, яким ласували і діти, і дорослі. Якщо хтось заготовлював морозиво про запас, то для кращого збереження поміщав морозиво в діжку з льодом. Звичайно, морозиво любили не тільки в середовищі простого люду.

Пізніше технічний прогрес дозволив підняти виробництво морозива на новий рівень.


Прокоментувати